Kedy sa Kanadskí Slováci Konecne Prestanú Mancovat?

Toto je clanok ktory som poslala redakcii Kanadskeho Slovaka, co su slovenske noviny vydavane v kanadskom meste Toronto. Kedze redaktor je jeden zo “starych” Slovakov ktori prisli do Kanady davno, ked este na Slovensku vladol tvrdy socializmus ani som nepredpokladala ze by tento clanok mohol byt uverejneny, co sa samozrejme aj stalo. Pre tychto panov (a damy) Kanada je nedoknutelna posvatna krava kde je vsetko absolutne “idealne” a Slovensko je – v ich ociach – stale len zaostala primitivna krajina na ktoru sa treba divat len z (ich “nebeskeho kanadskeho”) vrchu.

Takze si ten clanok mozete v plnom zneni precitat tu:

P.S.
Kedze tento blog je pisany v anlickej verzii WordPressu mnohe pismena su v anglickej verzii.
————————————————————————-

Kedy sa Kanadskí Slováci Konecne Prestanú Mancovat?
(Alebo: Malicke poodkrytie Reálneho života v Kanade pre tých Slovákov ktorí sa stále tak zvysoka pozerajú na svoju vlast)

Už som unavená z clánkov v Kanadskom Slovákovi kritizujúcich Slovensko a ako Kanadskí Slováci “neradi ale predsa ukazujú svoj kanadský pas” aby si nieco na Slovensku vybavili, lebo “To by sa v Kanade nestalo, že?”
Skutocne?

Len prednedávnom tu v Kanade na mna nejaká recepcna z realitky Royal-LePage v Hamiltone vrieskala do telefonu lebo som sa opovážila zavolat a opýtat kde je našich $2500 dolárov ktore sme im dali ako závdavok na deal z ktoreho vzišlo a ešte stále nám ich nevrátili. Najprv akože vôbec nevedela o co sa jedná, ked´ som jej oznámila, že mám od nich podpísanú potvrdenku o prevzatí penazí, zrazu našla náš spis, potom mi oznámila, že vrátenie penazí zaberie 7 až 10 dní. Ked´ som jej slušne povedala, že už je to 14 dní, tak zacala ziapat: “I don’t care!”, a doslovne na mna vreštala do telefonu. A ked´ som jej na to šokovaná povedala že dakujem za jej odpoved´, že si dobre zapamätám nikdy v živote nejednat s Royal LePage tak mi na to odvrkla že “good” predtým než mi zložila telefon.

Keby som sa mala stažovat každýkrát ked´ ma niekto tu v Kanade okašlal, tak by som asi nic ine nerobila. A nápravy by som sa velakrát aj tak nedockala! Ako v prípade kanadskej telefonnej spolocnosti Primus ktorá ma úporne presviedcala ake lacne sú cez nich hovory na Slovensko – len za mierny mesacný “paušál” – áno, aj to majú napísane cierne na bielom na ich webstránke! Ked´ som sa im napokon upísala, a zistila som, že na Slovensko sa cez nich Vôbec nedá dovolat, tolko si ma ‘posúvali’ od jedneho “customer support” k druhemu “technikovi” pricom mi stále tvrdili že “už to pôjde”, až uplynul ten mesiac co som mohla zrušit ich servis, takže ked´ som to napokon po 6 tyždnoch vzdala a zrušila som ich “servis” drzo mi naúctovali 90 dolárov “pokutu” hoci som Nikdy nedostala tú službu kvôli ktorej som sa im upísala na prvom mieste. A nebolo kde sa stažovat.

Asi som im mala “zdráhavo” ukázat môj slovensko-europsky pas, možno by sa boli posadili na zadok ako sa posadili Slováci pred tým kanadským. Oh, pockat! Ale to nie je možne! Na rozdiel od Slovenska, kde je možne íst osobne rokovat do firmy, Primusov “customer support” (ako aj väcšiny kanadských firiem) sedí niekde v Indii alebo v Pakistane, kde si z toho robili velke Há a mali prcu, ked si ma posúvali od jedneho k druhemu alebo mi proste zložili telefon. A môžem sa íst stažovat tak na lampáren. V Pakistane!

A co môj muž ktoremu zarátali vyše 180 dolárov za to, že o Jeden den skôr nevedomky zrušil kontrakt s iným kanadským telekomom? (kto vedel že “DO” znamená aj Ten istý den..?!) Komu už len mal ukázat svoj ten svoj pas?

A to co je na Slovensku ako vtip v humoristickom casopise Kocúrkovo – to je v Kanade tvrdá realita = že ak Vám niekto zavolá na mobil, VY to platíte! Ano Slováci, je to tak, aj ked´ sa Vám nad takou logikou rozum zastaví!

A to, že Vy na Slovensku môžete mat To Iste mobilne císlo ci žijete v Bratislave, alebo sa prestahujete do Košic ci do Prahy a my si tu musíme menit císlo ked´ sa prestahujeme o pár desiatok km dalej a samozrejme znova a znova Platíme – na tom sa prosím nesmejte. Opät: tu v Kanade je to tvrdá realita.

Ked´ sme sa prestahovali do ineho mesta, tak sme samozrejme museli zmenit císla našich Virgin Mobile mobilov (inác by sme platili dialkove hovory keby sme si volali na svoje vlastne domáce císlo!) a za to si zaúctovali $50 dolárov! Samozrejme to nám “zabudli” dopredu povedat. Po tri mesiace som trikrát volala Virgin “customer service”, trikrát mi slúbili že sorry, že mi to dajú naspät ako kredit na náš úcet. Samozrejme, mesiace uplynuly a žiadny kredit sa nikdy nekonal.

Najnovsi príklad: Bell Canada. Najväcší a skoro monopolný prevádzatel telefonnych sietí a služieb v Kanade. Ked´ sme sa prestahovali tých 100 km, tiež sme si samozrejme museli kúpit nove telefonne císlo. Najprv nam dali císlo, ktore patrilo niekomu inemu. Po mnohých natahovackách a telefonátoch (našich aj toho majitela) nám konecne dali ine císlo. Medzitým boli u nás postupne traja technici ktorí vraj zapájali tú linku. To bolo pred 5-timi mesiacmi. Odvtedy Bell Canada nie je schopný zmenit naše císlo v ich systeme a priradit to správne císlo k nášmu menu. Stále nás tvrdohlavo vedú pod tým nesprávnym císlom, a stále nás “nevedia nájst”. Priemerne im volám každý mesiac lebo stále máme problemy. Už vyše týždna nemáme Internet a vraj mininálne další týžden (ak budeme mat štastie!) ho ani nebudeme mat! Ked´ som hned´ na druhý den ako sme záhadne ‘stratili Internet’ zavolala na “customer support” bolo mi povedane že Bell technik mi zavolá najneskôr do 48 hodín. Samozrejme, doteraz nikto nezavolal! Stále znova a znova volám, stále znova a znova som uistovaná, že na tom pracujú! A stále to vedie k nicomu. Pät mesiacov a jeden malický úkon na komputri! A samozrejme ani slovo ospravedlnenia, žiadne aspon základne pravidlá slušnosti.

Nenažranost niektorých kanadských spolocností (hlavne tých v ktorých má špinave paprce vláda) nemá hraníc!
Okašlat, odrbat, oklamat, kde sa len dá.
Už som z toho totálne unavená stále len vyvolávat a rozculovat sa s podradnými servismi a produktami. Každý na všetko kašle.

Najhoršie je, že na rozdiel od Slovenska, tu v Kanade nemôžete proste “íst do úradu” a stažovat sa. To tu proste neexistuje aby ste hovorili so živým ludským tvorom tvárou v tvár. Zabudnite!

A zdravotníctvo v Kanade – (hovorím o provincii Ontário kde žijem) je kapitola sama o sebe.
(Ani sa clovek necuduje, ved´ Kanada má napr. len 2.8 nemocnicných lôžok na 1,000 obyvatelov. Slovensko ma 6.1!
Udaje prevzate z OECD (Organizácia Pre Ekonomický Rozvoj) http://www.oecd.org)

Ze cakáme doslovne Mesiace len na prvú schôdzku (appointment) u Specialistu doktora to je už úplne “normálne”. Moja mama na Slovensku mi dlho nechcela verit že len na prve stretnutie s neurologom som cakala od Februára do Júna. A na ocneho doktora cakám od Júna 2014 do Januára 2015! “Ale ved´ vy žijete v Kanade!” mi povedala. Ved´ práve!
A že môj muž týždne a mesiace trpí bolestou v oblickách, zatial co mesiace cakal aby sa len stretol prvýkrát s nefrologom to jej už ani nespomínam.

Samozrejme za zuby v Kanade platíte, a taktiež aj za všetky lieky – a poriadne! – ak nepatríte náhodou medzi tých štastlivcov ktorým pripláca ich zamestnávatel extra poistku.

Mimoriadne zaujímave však je aj to, že hoci slovenský inžinier (doktor, právnik, zdravotná sestra, lekár, elektrikár atd´ = vlastne Všetky odbory/špecializácie) je dobrý pre Nemecko, Francúzsko, Rakúsko atd´… – ked´ ten istý inžinier príde do Kanady je dobrý tak akurát robit taxikára alebo pomocneho robotníka, pretože mu neuznajú diplom. A pritom Kanadania padajú na zadok pred “German engineering”.

Aj ked´ sa to možno “starým” kanadským Slovákom nebude pácit, lebo oni ešte stále žijú v tej ilúzii o Kanade bez poškvrnky, a zaostalom Slovensku, je mi lúto im oznámit, že realita je už dávno iná.

A Slovákom na Slovensku by som radila, aby konecne prestali pohrdat svojou krajinou a padat na zadok pred “Západom”. Garantujem Vám že Všetko to na co na Slovensku nadávate: korupcia, škandály, mizerne služby, zneužívanie moci a výhod politikmi, policajtami, bohácmi a pod… sa deje aj tu. Možno v o nieco menšej miere – alebo skôr viac zakryte – ale je to aj tu.

Vzhladom na to že Kanada Nezažila na svojom území ani jednu svetovú vojnu, ani fašizmus, ani komunizmus tak by tu mal byt “raj na zemi” — daaaleko od toho!
A mladucká slovenská republika okupovaná a vyciciavaná vyše 50 rokov cudzími vojskami spravila obrovský krok dopredu!
Len by Slováci mali byt viac hrdí na svoju krajinu a nemysliet si stále že za plotom je tá tráva zelenšia. Nie je! Už dávno nie!

Bolo by tiež ferove keby Kanadský Slovák obcas spomenul aj štatistiky jednej z najprestížnejších organizácií na svete OECD http://www.oecd.org (Organizácia Pre Ekonomický Rozvoj) ktorá napr. uvádza že z 34 vyspelých krajín sveta:
– až 95.5% Slovákov nad 65 rokov má svoje vlastne bývanie (- na porovnanie Kanada je na 23. mieste)

House ownership rate, (Housing) over 65:
Slovakia #1: 95.5 %
Canada # 23: 72%
OECD average: 76.1%

Z dalšich OECD štatistík:

Poverty Rate, over 65
Slovakia #6: 4.3%
Canada #10: 7.2%
OECD average: 12.8%

Public Pension spending % of GDP
Slovakia: 7.0%
Canada: 4.5%
OECD: 7.8%

Pension Replacement Rates, average earners:
Slovakia: 65.9%
Canada: 45.4%
OECD average: 54.4%

Hospital beds density per 1000 population
Slovakia: 6.1 hospital beds per 1000 population
Canada: 2.8 hospital beds per 1000 population (- 2010 latest year available for Canada)

Taxes on personal income as a percentage of gross domestic product
Slovakia 2012: 2.7
Canada 2012: 11.2

Taxes on income and profit:
Slovakia 2012: 5.4
Canada 2012: 14.5

Ešte aj v Každej vekovej skupine má Slovensko Nižšiu Relatívnu chudobu (relative poverty) ako je v Kanade:

18-25 years old
Canada: 15.3% relative poverty
Slovak Republic: 7.9% relative poverty

26-40 years old
Canada: 11.4% relative poverty
Slovakia: 7.4% relative poverty

41-50 years old
Canada: 10.6% relative poverty
Slovakia: 7.8% relative poverty

51-65 years old
Canada: 12.3% relative poverty
Slovak Republic: 6.7% relative poverty

66-75 years old
Canada: 6.9% relative poverty
Slovakia: 3.5% relative poverty
Luxembourg: 1.4% relative poverty

76+
Canada: 7.6% relative poverty
Slovakia: 5.7% relative poverty

Percentage of persons living with less than 50% of median equivalised household income in 2010:
Slovak Republic: 7.8%
Canada: 11.9%
OECD average: 11.3%

A to že v bohatej Kanade každe Piate dieta hladuje (= z vlastnych kanadskych statistik, ak aj ominieme OECDs) je absolútna hanba. Hlavne ked´ politici rozhadzujú doslovne miliardy a nic sa im nikdy nestane.

————————
Chcete viac príkladov zo života? (= z miestnych “Niagara Region” novín:)
Tu nedaleko v mestecku St. Catharines živorí zo $460 dolárov mesacne žena, ktorá sa musí denne rozhodovat ci bude jest alebo si kúpi lieky pretože má tú smolu že stratila prácu kvôli svojmu zdravotnemu stavu, ktorý však zasa nie je taký aby jej uznali “disability” takže by vraj mala íst robit, ale ktože už najme poloinvalidnú 56-rocnu ženu? Ano, ked´ bude v penzii vtedy dostane o nieco viac penazí a už bude mat nárok na lieky, (samozrejme nie na zuby) ale v tej “bezchybnej” Kanade sa chodí do dôchodku Až v 65, (– samozrejme ak nie ste politik alebo policajt) na rozdiel od Slovenska, kde sa chodí medzi 55-62 rokmi. A takýchto ludí je tu stále viac a viac….

Courtesy of PouzivajMozog.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four + four =